Antyki we wnętrzach zabytkowych przeznaczonych na cele komercyjne.

aktualności

Antyki we wnętrzach zabytkowych przeznaczonych na cele komercyjne.

Stylizując i  aranżując wnętrza nieruchomości zbytkowych które po zakończeniu prac renowacyjno-budowlanych mają  stać  się obiektemi komercyjnymi musimy mieć na uwadze ich walory architektoniczne, historyczne, artystyczne i kulturowe. To właśnie unikatowy charakter tych  budynków jest często powodem ich  zakupu przez inwestra, którzy planuje w tym miejscu stworzyć luksusowy hotel, centrum konferencyjne, czy inny obiekt użyteczności publicznej.

Zabytkowy, uniaktowy charakter nieruchomości widoczny w  elewacji budynku, jego detalach architektonicznych  powinien być  także zauważalny  i kontynuowany we wnętrzach obiektu.

Błędem jest projektowanie i aranżacja wnętrz nieruchomości zabytkowych w stylu nowoczesnym, który w żaden sposób nie nawiązuje do historycznego charakteru budynku. Wnętrze budynku po dostosowaniu do nowej, komercyjnej roli powinno być zaaranżowane i wystylizowane w oparciu  o meble, tkaniny,  elementy dekoracyjne, ceramikę  z epoki, podkreśljąc tym samym spójność zewnęrtznej częsći z wewnętrzną częścią obiektu.

Najlepszym wyborem są tu oczywiście meble antyczne, które doskonale nawiązują  do historii miejsca, a także dodają mu  prestiżu i wartości estetycznej. 

Na rynku mamy ogromny wybór antyków o charakterze użytkowym takich jak meble, lampy, zegary,lustra a ich doskonałym uzupełnieniem  są wytwory artystyczne w postaci ceramiki czy gobelinów. Umiejętnie dobrany zestaw mebli antycznych w odpowiednich ilościach i aranżacji podkreśli wyjątkowość wnętrza i zachwyci gości.Pełna koncepcja stylizacji takiej przestrzeni musi zawierać również takie elementy jak dekoracje okienne,dywany czy obrazy, które powinny być harmonijne z resztą projektu. Wzorzyste,kolorowe tkaniny stylizowane na te z epoki podkreślą charakter wnętrza, natomiast mięsiste, ciężkie dywany dodadzą wnętrzu klasy i ciepła.

Z wyczuciem i znajomością tematu dobrane obrazy podkreślą oryginalność przestrzeni, tu dla odmiany i na zasadzie kontrastu doskonale sprawdzi się sztuka współczesna w postaci obrazów, czy nowoczesnej w formie rzeźby.

 Podsumowując, pamiętajmy,że historyczna i architektoniczna wartość budowli zabytkowej zoobowiązuje nas do poszanowania jej unikatowego charakteru, a co za tym idzie odpowiedniej aranżacji i stylizacji wnętrza.